Rozwój przywódcy

W każdej grupie zarówno w tej nieformalnej, jak i również zawodowej znajdzie się osoba, która pełni rolę przywódcy. Jest to zadanie niełatwe z wielu względów. Bycie liderem polega na oddziaływaniu na innych, tworzeniu wizji oraz motywowaniu współpracowników do jej realizacji. Przywódca wskazuje drogę, po której zmierza, a także kieruje na nią tych, którzy idą za nim. W jaki sposób można go rozpoznać w grupie?  Wspólne opracowywanie ważnego projektu pokazuje czyje zdanie jest najbardziej szanowane, komu poświecą się najwięcej uwagi podczas dyskusji, za kim podąża grupa.

Przyglądając się kartom historii można wysunąć tezę, iż przywództwo jest jednym z najstarszych problemów w dziejach ludzkości. Znamy wiele postaci, które swoją osobą porwały tłumy. Pozornie nie odznaczały się niczym specjalnym, jednak miały w sobie to, co wielu z nas pragnie mieć: charyzmę i upór.

Jakie cechy powinien mieć lider? Umiejętność przewidywania, zaangażowanie, asertywność, łatwość w precyzowaniu celów i zadań. Przywódcy, którzy odnoszą sukcesy wiedzą, że te umiejętności należy stale rozwijać i doskonalić. Lider jest osobą, która własną wizję czyni wspólną, wspiera ich w rozwoju, nie popycha, lecz pociąga do zdobywania kolejnych szczebli w karierze.

Czy bycia przywódcą można się nauczyć ? Szkolenie proponowane przez firmę AVENHANSEN ,,Przywództwo w praktyce” zostało stworzone w ten sposób, aby każdy z uczestników stworzył własny plan rozwoju, jako lidera. Osoby biorące udział w szkoleniu poznają również metody i narzędzia rozwijania pozycji przywódcy.

Trener Marcin Rzucidło wskaże uczestnikom obszary przywództwa: ludzie, komunikacja, spójność wewnętrzna. Opowie, na czym polega efektywne zarządzanie zespołem dla osiągnięcia najlepszych rezultatów biznesowych. Proponowane szkolenie jest przeznaczone dla osób, które są liderami we własnym zespole, ale również dla tych, którzy pragną walczyć o tę pozycję w grupie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwintesencja negocjacji

Kilka lat temu jeden z dziennikarzy muzycznych określił utwór „Sultans of Swing” zespołu Dire Straits jako kwintesencję muzyki rockowej. Mocna...

Zamknij